Posted by & filed under Aktuality.

K vytvoření vánoční atmosféry není potřeba ozdoby pouze ze skla nebo umělé hmoty. K vánoční dekoraci se dají použít i přírodní materiály. Inspiraci můžete najít především v lidových tradicích. Podělíme se s vámi o 4 tipy, jak na to.

Řetězy

Kromě klasických papírových, umělých či světelných řetězů se dají vyrobit řetězy z přírodních materiálů, suchých či živých květin a plodů. Nejčastější používanou technikou našich babiček je navlékání na drát nebo silonový vlasec. Pro tradiční vánoční stromek můžou být použitým materiálem kousky slámy nebo jablíčka či nakrájená kolečka mrkve. Lze použít i kůru citrusových plodů nakrájené na tenké proužky nebo stočenou do spirály, takto je navlékaná na drát a dává se sušit na topení nebo kamna. Mimoto během sušení i po něm, krásně provoní domácnost. Pěkné jsou i květinové řetězy ze suchých či živých květin, navlékaných buď, aby květiny vynikly (např. hyacinty), nebo těsně vedle sebe (např. hortenzie). K výrobě řetězů se dají použít i plody dřevin (např. šípek) nebo drobné šišky a ořechy. Nezapomeňte také na hřebíček nebo skořici, kterou můžete kombinovat s citrusovou kůrou.

Ozdoby a svícny z přírodních materiálů

Ozdoby by měly vždy ladit s celkovým charakterem a aranžmá vánočního stromku, umístěném v konkrétním interiéru. Pro lidové dekorace můžete použít zdobené pečivo, sušená kolečka citrusů, ořechy nebo ozdoby z hoblin a slámy. Možné je vyrobit vlastní vánoční koule s použitím zejména rostlinného materiálu. Nebo můžete z většího pomeranče či jablka vyrobit pomocí skořice a hřebíčku svícen určený k dekorování stolu.

Dárky

Dárky pod vánočním stromkem mají být připomínkou klanění Tří králů, kteří malému Ježíškovi přinesli vzácné dary. Kromě darů sobě navzájem lze použít i dárky pouze na ozdobu, které i po Štědrém dnu na stromku nebo pod ním zůstanou. Ze slámy vytvořené ozdoby, které umístíte na stromek společně, jako připomínku společných chvil. Nebo z polystyrenových bloků či dřevěných krabiček, na které se lepí nebo jinak připevňují různé rostlinné materiály jako mech, listy, plody i květy zajímavé svým tvarem, barvou nebo strukturou či kameny nebo sláma, ze které můžete vytvořit postavičky.

Vánoční purpury

Takto jsou nazývány vonné směsi z koření a sušených bylinek uzavřené ve sklenicích, které se na Vánoce vysypou do nádobky a postaví na topení nebo plotýnku, aby provoněly celý prostor, kde jsou umístěny. Používaným materiálem jsou vonné byliny nebo směs koření, jalovcové bobule, tymián, kůra z pomeranče a tlučený hřebíček se skořicí, vanilka, jehličí, citrusy a další.