Posted by & filed under Aktuality.

Je vám pořád zima, a nebo se vám jen nechce zbytečně platit vysoké částky? Pokud nemáte zrovna finance, abyste před mrazivým počasím odletěli do teplých krajin, budete muset chladné měsíce strávit v Česku. Naštěstí známe 15 rad, jak se zahřát aniž byste museli topit víc než je třeba.

Jistě znáte klasické rady, jak zůstat během zimy v teple. Dostatek vrstev svetrů a silné ponožky, župan. My ale máme seznam 15 netradičních rad, jak se zahřát, které vás téměř nic a nebo vůbec nic nebudou stát a zároveň vás (aspoň některé) pobaví.

1. Staňte se Eskymákem a postavte si iglú

Jak je možné, že Eskymákům není zima, když jejich ledové obydlí tvoří krychle z mrazivého ledu? Uvnitř iglú se drží teplo, protože vlastní tělesná teplota Eskymáků „ohřívá“ vzduch v dobře utěsněném ledovém příbytku. Vzduch i led jsou dobrými izolátory, a proto výrazně snižují únik tepla. Bohužel na bohatou sněhovou nadílku se nedá spoléhat, proto se zkuste inspirovat i dalšími radami.

2. Položte koberec

Vyhovují vám doma holé podlahy bez koberců? Na údržbu určitě. Jestli chcete ale v domě udržet více tepla, aspoň na zimu si do nejčastěji používaných místností nějaké koberce a rohožky položte. Nezakrytou podlahou uniká zhruba 10 % tepla.

3. Nepoužívané místnosti zavřete

Zavřené dveře poskytují další bariéru mezi vámi a mrazem venku. Když udeří tuhé mrazy, snížíte svou spotřebu tepla, když se budete zdržovat spíše v menších místnostech, které se snadněji a levněji vytopí. Nezapomeňte zavírat i nepoužívané pokoje uvnitř domu, protože tak snáze udržíte tepelnou energii z radiátorů, kotlů či krbů v místnostech, kde je to potřeba.

4. Mazlící živá topná tělesa (kočka, pes, člověk)

Domácí mazlíčci se přijdou tulit, když se klepete mrazem. Pokud máte jako domácího zvíře krajtu nebo tarantuli, moc si asi nepomůžete, ale předoucí kočka nebo oddaný pes hravě překonají i ten nejvýkonnější radiátor. Čím větší živý tvor, tím více produkuje tepla, proto se nemusíte omezovat jenom na malá chundelatá zvířata. Čtyři z pěti zimomřivců doporučují vyzkoušet i velké a podstatně méně chlupaté lidi.

5. Cvičte kung-fu jako Jackie Chan

Zdravý pohyb vás zahřeje spolehlivě. Jaký sport zvolíte, záleží už na vašich osobních preferencích. Pár minut zabere kung-fu, jógy anebo i šlapání do schodů ve vysokém patrovém domě.

6. Zvažte pečlivě dodavatele tepla

Nic nezahřeje tak jako dobrý pocit, že máte v peněžence o pár stovek či tisíců korun navíc. Podívejte se na ceny elektřiny u jednotlivých dodavatelů a zjistěte, jestli byste nemohli ušetřit zajímavé částky přechodem k levnějšímu prodejci energie. Kromě trochy snahy a srovnání aktuálních nabídek vás změna dodavatele nic nestojí. Pozor si jen dejte na předčasné vypovězení smlouvy o dodávkách elektřiny na dobu určitou.

7. Francouzský styl navíc budete šik

Bez čeho se v šatníku neobejde žádný francouz nebo francouzka? Bez šály. Nosí ji venku i uvnitř skoro při každé příležitosti, a často i v letních tropech. V zimních měsících se můžete podle této francouzské tradice oblékat i u nás, abyste nemrzli třeba v chladných budovách, kde se šetří energie tím, že zapínají topení, až když většina návštěvníků začne drkotat zuby.

8. Zahřejte se jako na Sibiři

Když udeří mrazy na Sibiři a vás zrovna zradí auto na pusté liduprázdné silnici, okolo nikde nikdo, máte dvě možnosti. Buď rychle umrznete, nebo otevřete láhev vodky, dáte si pár loků a nejspíš umrznete tak jako tak, ale aspoň o něco pomaleji a ještě si před smrtí užijete trochu srandy. Co třeba večer u televize grog nebo horká griotka? Když se budete alkoholem posilňovat venku při silných mrazech, dejte si pozor. Vám sice teplo bude, ale pomaleji si všimnete případných omrzlin.

9. Otáčejte se za sluncem

Odstraňte věci, které v místnosti brání pronikání slunečního svitu na slunné straně domu. Když k vám do pokoje svítí slunce, nebraňte mu zataženými žaluziemi. Naopak během noci a večera žaluzie nechte stáhnuté, ať snížíte na minimum tepelné ztráty unikající okny.

10. Zahřejte se polévkou

Anebo šálek horkého čaje, kávy, čokolády. Případně do sebe nacpěte jinou teplou tekutinu či pochutinu. Výsledek se dostaví téměř okamžitě. A ještě v příjemné společnosti, vám bude dobře.

11. Optický klam s teplými barvami

Naladit vyhřátou atmosféru můžete i jednoduchým trikem. Stačí si vybrat nábytek, bytové doplňky a hlavně povlečení v teplých barevných odstínech. Kvůli navození pocitu tepla samozřejmě nebudete vyhazovat svou oblíbenou tmavě modrou skříň, ale během zimy jí můžete třeba částečně zakrýt nějakým plakátem, který hýří žlutými, červenými a oranžovými odstíny.

12. Nad radiátor připevněte polici

Když velmi blízko k horní části radiátoru dáte polici nebo jinou věc, zabráníte tak unikání teplého vzduchu nahoru. Bariéra ve formě police naopak teplo rozežene do spodní části místnosti, kde se většina lidí pohybuje a navíc vám bude tepleji na nohy. Nepokládejte polici přímo na radiátor, protože pak byste šíření tepla naopak bránili.

13. Dejte na rady babičky, upečte bábovku

Teplý vzduch z trouby se dostane do místnosti, vy se trochu „zapotíte“ pohybem při přípravě těsta a nakonec se ještě zahřejete při konzumaci dalších kalorií. Pečení či vaření tedy představuje ideální tři v jednom způsob, jak zůstat v teple. Navíc teď už se blíží doba vánoc a pečení cukroví.

14. Nebojte se výčitek ochránců zvířat

Jaká látka vás nejvíce zahřeje, když se stojíte ve vánici? Ovčí vlna? Pašmínové šály ze srsti tibetských koz? Obyvatelé Sibiře spoléhají na pravou kožešinu. Proto vám radíme zařadit ji do vašeho zimního šatníků také.

15. Běžte za kulturou nebo do nákupního centra

Jednoduše se zašijte někam, kde vám zatopí zadarmo. Bezplatnou návštěvou výstavy, galerie, knihovny, kamarádova domu či obchodních center. Takto to často řeší lidé, kteří by jinak měli problémy se zaplacením účtů za energie.