Posted by & filed under Aktuality, DůmKotlů.cz.

Nepřetápějte zbytečně místnosti

Na kolik stupňů máte vytopený byt? Pokud nevíte, podívejte se na teploměr či meteostanici. V českých domácnostech je většinou přetopeno. Rtuť se obvykle vyšplhá až k pětadvaceti stupňům Celsia. Zkuste teplotu změřit v každé místnosti. Pokud teploměr nemáte, pořiďte si ho. Tahle investice se vám velmi brzo vrátí. Mít vytopeno na pětadvacet a více stupňů je více než nehospodárné. Vyšší teplota totiž také znamená vyšší spotřebu, a tím i vyšší výdaje. Věděli jste, že zvýšení teploty v interiéru o pouhý jeden stupeň zvýší spotřebu energie o neuvěřitelných šest procent.

Navíc pro každou místnost je vhodnější jiná teplota. V obýváku vám bude dobře při dvaceti až jedenadvaceti stupních, v ložnici se vám bude lépe usínat a spát při teplotě ještě nižší. Úplně stačí šestnáct až osmnáct stupňů Celsia. S chodbami je to podobné. Naopak přitopit si můžete v koupelně. Zvláště, pokud máte malé děti. Ideální teplota je dvacet tři až dvacet pět stupňů.

Snažte se udržet teplo uvnitř

Cítíte někdy, když procházíte kolem okna, závan chladného vzduchu? Máte v předsíni studenou podlahu, protože se zima z chodby pod dveřmi dostává dovnitř? Zaměřte se na tato místa a nenechte unikat teplo zbytečně ven. Je dobré okna a dveře něčím utěsnit. Pro začátek by mohlo stačit těsnění, které koupíte v každém hobby marketu. U dveří někdy také stačí koupit vyšší práh a teplo zůstane uvnitř. Na noc je pak lepší zatáhnout rolety a závěsy, teplo se tak lépe a déle udrží ve vytápěné místnosti.

Nevětrejte dlouho, ale intenzivněji

Větrání je pro správné klima v domácnosti zásadní. Ať už v létě, nebo v zimě. Dýcháním a pobytem v místnostech se totiž do vzduchu dostává nejen oxid uhličitý, což následně způsobuje naši únavu a ospalost, ale zvyšuje se také vlhkost vzduchu. To má za následek známé “pocení” oken a tvorbu plísní. Když je venku chladno, větrejte krátce a intenzivně. Okna otevřete dokořán, můžete vytvořit i průvan. Tím se rychle vymění vzduch, ale o teplo nepřijdete. V případě, že větráte otevřenou ventilačkou a dlouho, postupně se ochlazují zdi a vybavení domácnosti a vy pak budete muset celý byt vytápět znovu.

Vpusťte teplo do místnosti

Teplo z radiátorů se musí dostat až k vám. V případě, že přes radiátory máte záclony a závěsy, teplo se nedostane kam má. Nebo dokonce pokud máte sedačku či skříň před topením, nemáte šanci místnost vytopit. Na radiátorech také nesušte prádlo, raději si pořiďte sušák. Jsou k dispozici i fólie, které nalepíte za radiátor. Teplo se pak odráží od zdi do místnosti a vy zbytečně nevytápíte stěnu.

Regulujte a hlídejte teplotu

Jste celý den mimo domácnost? Pořiďte si termostat, který během té doby udrží teplotu v bytě na přijatelném minimu. A vy si ho nastavíte tak, že začne víc topit až před vaším návratem domů. Stejně tak vám pohlídá snížení teploty na noc, kdy je úplně zbytečné vytápět byt. Ráno pak v obytných místnostech začne zvyšovat teplotu půl hodiny před tím, než vám zazvoní budík. A co je lepší než vstát do vyhřátého bytu? Navíc v dnešní moderní době máte šanci vše ovládat přes chytrý telefon nebo tablet.

Topení úplně nevypínejte

Pokud se snažíte ušetřit tím, že topení úplně vypínáte, neděláte zrovna dobře. Na příliš vychladlý byt je pak třeba mnohem víc topit a spotřeba je tak větší. Pokud odcházíte mimo domov, snižte teplotu na sedmnáct stupňů. Při dlouhodobějším opuštění rodinného domu snižte teplotu až na stupňů patnáct. Pokud bydlíte v bytovém domě, ať už je zásobován centrálně, či má vlastní kotelnu, je dobré vždy topit minimálně na šestnáct stupňů. Tohle teplo máte totiž většinou už v ceně a zaplatíte jej tak jako tak. Připlácíte až to, co protopíte “navíc”. Pokud tedy necháte teplotu klesnout níže, nepomůžete si, naopak platíte za něco, co jste vlastně vůbec nevyužili.